Databank Wijnimport  
(Wijn)cursus Databank  
Nationale Wijndocentendag  
Wijn & Marketing  
Marketing Awards  
ScriptiePrijs Wijn  
Programma
 
SYMPOSIUM WIJN & MARKETING 2010

Op maandag 27 september a.s. organiseert het Productschap Wijn voor wijnimporteurs en vakpers de 5e editie van het Symposium Wijn & Marketing, met als thema 'Netwerken'. Dit symposium is het openingsevenement van de Nationale Wijnweek 2010 en zal plaatsvinden in het Bel Air hotel te Den Haag. Hoofdsponsor van het symposium is JF Hillebrand Global Beverage Logistics.

Thema 2010: 'Netwerken'
Netwerken, het woord is afgeleid van de term sociaal netwerk, oftewel een netwerk van mensen, groepen mensen of bedrijven die elkaar kennen of die vaak samenwerken. Had netwerken in het verleden vooral een zakelijk motief, sinds de opkomst van sociale platforms als Hyves, Facebook en LinkedIn zijn miljoenen mensen via digitale communicatietechnieken dagelijks met elkaar in contact. Formele en informele netwerken, zakelijk en persoonlijke netwerken raken steeds meer met elkaar verweven. Een ding hebben ze gemeen: ze herdefiniëren de manier waarop mensen communiceren. De eerste voorbeelden waarbij sociale netwerken succesvol worden ingezet voor persoonlijke of commerciële doeleinden zijn intussen bekend. Het adagium 'het gaat er niet om wat je kunt, maar wie je kent' lijkt daarmee actueler te zijn dan ooit.

De wijnbranche is lange tijd een relatief productgeoriënteerde en aanbodgedreven sector geweest. De afgelopen tien jaar is er in de branche al veel veranderd. De uitdaging voor wijnbedrijven ligt er in het komend decennium in om de toenemende interesse en vraag naar wijn door de consument hand in hand te laten gaan met een gericht aanbod en een effectieve vorm van communicatie. De verschillende sprekers tijdens het symposium inspireren de bezoekers met aansprekende presentaties van theorie en praktijk op hun vakgebied.

Dagindeling
Naast de plenaire presentaties vinden marketingparallelsessies in groepsverband plaats. U kunt twee van de drie aangeboden sessies bijwonen. Bij uw aanmelding kunt u een voorkeur kenbaar maken, wij zullen in de planning hiermee zo veel mogelijk rekening houden. De dag wordt in goede banen geleid door dagvoorzitter Cor Molenaar, hoogleraar vakgroep Bedrijfskunde van RSM/Erasmus Universiteit te Rotterdam en auteur van het boek ‘Het Nieuwe Winkelen'. Cor Molenaar zal in samenwerking met Goosen Foppen, directeur van de electronica-retailketen Scheer & Foppen, tevens de key note presentatie van het symposium verzorgen. Tijdens het symposium zullen ook de 'Productschap Wijn Marketing Awards 2010' worden uitgereikt. Deze prijs wordt mede mogelijk gemaakt door JF Hillebrand Global Beverage Logistics en Rabobank International.

Programma
09.00-10.00u
Ontvangst met koffie, thee en minisandwiches  
10.00u-10.05u
Opening door Theo Meijer, voorzitter Productschap Wijn  
10.05-10.10u
Introductie door dagvoorzitter Prof. Dr. Cor Molenaar, hoogleraar eMarketing en distance selling van de vakgroep Bedrijfskunde aan RSM/Erasmus Universiteit te Rotterdam  
10.10-11.10u
Presentatie resultaten van het nieuwe marktonderzoek 'Kanaalkeuze door wijnshoppers' door Prof. Dr. Ir. Kitty Koelemeijer, hoogleraar Retailing & Marketing aan Nyenrode Business Universiteit  
11.10-12.00u
Sociaal-culturele trends en de wijnbranche: theorie & praktijk door Thimon de Jong, research director van trendinterpretatiebureau TrendsActive.  
12.00-13.00u
Lunch  
13.00-14.30u
Marketingparallelsessies van 40 minuten. U kunt twee van de drie onderstaande sessies bijwonen. Geef uw voorkeur aan bij inschrijving.

 
14.30-14.45u
Pauze  
14.45-15.30u
Key note presentatie door dagvoorzitter Cor Molenaar in samenwerking met Goosen Foppen, directeur van electronica-retailketen Scheer & Foppen
 
15.30-15.50u
Bekendmaking en uitreiking van de 'Productschap Wijn Marketing Awards 2010' door Kitty Koelemeijer, voorzitter vakjury
 
15.50-16.00u
Dagafsluiting door dagvoorzitter Cor Molenaar  
16.00-17.30u
Napraten en netwerken onder het genot van een glas wijn  
     
     

 

Toelichting programmaonderdelen
 
Kitty Koelemeyer spreker
Kitty Koelemeijer
Hoogleraar Retailing & Marketing, Nyenrode Business Universiteit


Omschrijving
Presentatie resultaten van het nieuwe marktonderzoek "Kanaalkeuze door wijnshoppers"

Speciaal voor het symposium Wijn & Marketing 2010 onderzocht Kitty Koelemeijer het aankoopgedrag van wijn onder verschillende generaties Nederlandse wijndrinkers, daarbij werd nader ingegaan op het proces van kanaalkeuze. Na groepsdiscussies per generatie werden de bevindingen gestaafd via kwantitatief onderzoek onder een representatieve groep consumenten. De belangrijkste bevindingen en conclusies worden door Kitty Koelemeijer in beeld gebracht tijdens deze presentatie.


Thimon de Jong

spreker
Thimon de Jong
research director bij TrendsActive

Trendsactive
Omschrijving
Sociaal-culturele trends en de wijnbranche: theorie & praktijk
Thimon de Jong is research director bij TrendsActive, een internationaal trendinterpretatiebureau dat werkt voor klanten als Ikea, Tetra Pak, Hema, Asics en Belgacom. TrendsActive is gespecialiseerd in de praktische toepasbaarheid van trends binnen orgnisaties. Tijdens de vorige editie van het symposium gaf Thimon reeds een presentatie, op veler verzoek keert hij dit jaar terug. In zijn presentatie gaat Thimon dit keer in op de volgende onderwerpen:
  • De trends onder Generatie Y (20-35 jaar) en de invloed daarvan op andere generaties.
  • Een belangrijke sociaal-culturele trend, die grote invloed heeft op de wijnbranche: interactiviteit in een connected society.
  • Een praktische how-to om de volgende dag meteen mee aan de slag te gaan.
Thimon de Jong is cultuurwetenschapper en expert op het gebied van sociaal-culturele trends. Hij werkte in het verleden als trendwatcher voor Carl Rohde en als researcher voor FreedomLab Future Studies. TrendsActive won in 2010 de Trendwatcher of the Year award in de categorie Trend Implementation Agency of the Year.


Marketingparallelsessies (40 minuten per sessie, keuze twee uit drie) 
 
John Meulemans spreker
John Meulemans
social media strateeg bij adviesbureau Some Like It Social
SLIS
Omschrijving
Social Media en de kansen voor de wijnbranche

John Meulemans is social media strateeg en werkt als zelfstandig adviseur op dit gebied met zijn eigen bureau Some like it social. Hij adviseert merken als RTL Nederland, Ubisoft en ATAG over hun strategie voor het sociale web. John is tevens voorzitter van de Taskforce Social binnen hetInteractive Advertising Bureau (IAB) en is sinds 1998 professioneel bezig met online marketing.

Social media brengt net als de komst van internet veel kansen met zich mee. Merkbekendheid, loyaltyprogramma's maar ook sales zijn slechts enkele hiervan. Welke dit zijn voor de wijnbranche en hoe deze toegepast kunnen worden zal John in zijn presentatie behandelen, deze staat bol van praktische voorbeelden en inspirerende cases.


Cristian Rodriquez Spreker
Cristian Rodriguez
Commercieel Manager van wijnhuis Emiliana uit Chili
Emiliana
Omschrijving
Duurzame wijnbouw, toekomst van de wijnbranche (Engelstalige presentatie)

Wijnhuis Emiliana werd in 1986 opgericht, sinds 1998 is begonnen met het implementeren van een biologische agricultuur in hun wijngaarden. Enkele jaren later was Emiliana de eerste wijngaard in Chili en de zevende wijngaard ter wereld die ISO 14001 biologisch gecertificeerd werd door IMO in Zwitserland. In 2003 verschenen de eerste biologisch gecertificeerde wijnen van Emiliana op de markt. In 2003 ontving de wijngaard het certificaat CO2-neutraal door TÜV SÜD in Duitsland.

Cristian Rodriguez is commercieel manager van Emiliana, hij begon in 2005 als exportmanager bij het wijnhuis. Met zijn achtergrond als landbouwkundig ingenieur heeft hij Emiliana omgevormd van een traditioneel wijnbedrijf tot een biologisch opererende producent. Vandaag de dag is Emiliana marktleider in de duurzame productie van kwaliteitswijnen in Chili en Latijns-Amerika en pionier op het gebied van biologische en biodynamische wijnbouw. Dit wordt bewezen door 250.00 kisten biologisch gecertificeerde wijnen en bijna 900 hectare gecertificeerde wijngaarden.

Cristian Rodriguez laat in deze presentatie zien hoe Emiliana werkt en hoe deze werkwijze resulteert in onderscheidend vermogen. Niet alleen als wijngaard en als bedrijf, maar met wijnen van hoge kwaliteit die internationale onderscheidingen hebben ontvangen

.

Marianne van Leeuwen spreker
Marianne van Leeuwen
Oprichter en directeur van vrouwenmarketingbureau Sisteract

Sisteract
Omschrijving
Vrouwenmarketing en de kansen voor de wijnbranche

Marianne van Leeuwen is oprichter en directeur van Sisteract, een interactief bureau gespecialiseerd in marketing voor vrouwen. Sisteract helpt bedrijven bij het bereiken van vrouwelijke doelgroepen.
Interactieve media staan daarbij centraal. Sisteract werkt voor onder meer: Linda Magazine,
LaDress.com, Vodafone, Telegraaf Vrouw, Albert Heijn en Glamour. Vrouwenmarketing is een rode draad in het werk van Marianne. In 1998 richtte zij de eerste prijsvergelijkingsite in Nederland op, in 2003 volgde een toonaangevende online shop voor bekende fashionmerken. Daarnaast werkte Marianne jarenlang als adviseur voor ontwerp en implementatie van diensten voor digitale media.

In haar presentatie gaat Marianne in op de verschillen tussen mannen en vrouwen. Ze beschrijft wat dat betekent voor marketing en communicatie: wat moeten merken weten om effectief te communiceren met vrouwen? Marianne laat cases en best practices zien, zodat duidelijk wordt wat vrouwenmarketing is en wat ermee bereikt kan worden. Vervolgens gaat ze in op het kanaal waar vrouwen tegenwoordig het best bereikt kunnen worden: digitale media. Vrouwen zijn oververtegenwoordigd in social media, dus het is interessant om te bekijken wat ze daar doen en hoe merken daarop in kunnen spelen. Marianne slaat een brug en kijkt naar wijnbranche vanuit het perspectief van vrouwenmarketing.

 

 
Duopresentatie

Cor Molenaar, hoogleraar Bedrijfskunde en auteur van boek 'Het Nieuwe Winkelen' &
Goosen Foppen, directeur van electronica-retailketen Scheer & Foppen

Het nieuwe winkelen
Scheer & Foppen
Omschrijving
Key note presentatie 'Het Nieuwe Winkelen'

Prof. Dr. Cor Molenaar is bijzonder hoogleraar eMarketing en distance selling aan de Rotterdam School of Management aan de Erasmus Universiteit en directeur van eXQuo Consultancy. Hiernaast is hij voorzitter van het RFID platform Nederland, voorzitter van de Stichting ThuiswinkelWaarborgmerk en lid van de adviesraad van diverse bedrijven. Goosen Foppen is ondernemer pur sang en directeur van electronica-retailketen Scheer & Foppen. Zijn onderneming Scheer & Foppen is succesvol als winkelketen maar tegelijkertijd ook als internetonderneming met o.a. bobshop.nl, internetshop.nl en scheerenfoppen.nl.

Internet heeft reeds een plaats veroverd in onze wereld, nu gaat het ook een plaats veroveren binnen ons gedrag: per telefoon, computer, chip of tablet-pc. We kunnen er niet meer omheen, zowel zakelijk als privé. Maar wat moeten bedrijven nu eigenlijk doen met internet? Is het een bedreiging of een uitdaging? En wat willen onze klanten eigenlijk? Veel vragen waarvan de juiste antwoorden bepalend zullen zijn voor onze toekomst.

Samen geven Cor Molenaar en Goosen Foppen een presentatie waarin theorie en praktijk van 'Het Nieuwe Winkelen' naadloos in elkaar overlopen. Een boeiende, praktijkgerichte presentatie met een herkenbare problematiek voor alle wijnimporteurs.

 

spreker
Kitty Koelemeijer
voorzitter vakjury Productschap Wijn Marketing Awards 2010

Marketing Awards
Omschrijving
Bekendmaking en uitreiking 'Productschap Wijn Marketing Awards 2010'

Met het instellen van de jaarlijks toe te kennen 'marketing awards' voor de beste marketinginspanningen in de Nederlandse wijnbranche wil het Productschap Wijn ontwikkeling van het marketingdenken in de wijnbranche stimuleren. Nederlandse wijnimporteurs, -handelaren en -agenten kunnen marketingcases uit de eigen praktijk indienen waarmee ze meedingen naar de verschillende awards. Tijdens het Symposium Wijn & Marketing 2010 zullen voor de tweede keer awards voor ingezonden cases worden uitgereikt. De vakjury van de Productschap Wijn Marketing Awards 2010 heeft 30 marketingcases ontvangen. Tijdens het symposium Wijn & Marketing 2009 wordt bekendgemaakt welke inzendingen een award hebben gewonnen. De awardwinnaars worden vervolgens gehuldigd door vakjuryvoorzitter Kitty Koelemeijer.

 

Het symposium Wijn & Marketing wordt voor het vijfde achtereenvolgende jaar mede mogelijk gemaakt door: 

 JFHillebrand

De Spaanse wijnen die deze dag worden geschonken zijn beschikbaar gesteld door:

Vinos de Espana